Okres Žiar nad Hronom

Okres Žiar nad Hronom

Okres Žiar nad Hronom sa rozprestiera v západnej časti kraja. Jeho územie je tvorené Žiarskou kotlinou, Vtáčnikom, Kunešovskou hornatinou, Kremnickými vrchmi a Štiavnickými vrchmi. Kľúčové postavenie v oblasti priemyslu má hutnícky priemysel. Rozloha okresu je 517,67 km² s počtom obyvateľov 47 47 589. Hustota obyvateľstva je 92 osôb/km2 (stav k 30.6.2015). Susedí s okresmi  Banská  Bystrica,   Žarnovica,  Banská  Štiavnica, Zvolen. Svojimi prírodnými  podmienkami  pripomína  charakter  nížiny, avšak priľahlé Kremnické vrchy a  Štiavnické vrchy majú  vyslovene charakter  horský. Na  západe Žiarsku kotlinu ohraničuje Vtáčnik. Kostru riečnej siete tvorí rieka Hron. Južná časť okresu patrí do CHKO Štiavnické vrchy a západná časť (Vtáčnik) do CHKO Ponitrie. K prírodným atraktivitám okresu patria Kremnický štós, Jastrabská skala, Vejmutovkový porast a Zechenterova záhrada v Kremnici, Vtáčnik, v Štiavnických vrchoch zase Kašivárová, Sabóova skala, Sklenoteplické travertíny a iné. Rekreačné väzby sú širšie s Trenčianskym krajom v smere na Handlovú a v priestore Kremnické Bane – Turček. Väzby medzi okresmi sú s okresom Banská Štiavnica v smere Sklené Teplice – Podhorie a Vyhne – Banská Štiavnica, s okresom Zvolen v priestore Hronská Dúbrava a s okresom Žarnovica pri Revišťskom Podzámčí.     

Potenciál pre rozvoj cestovného ruchu je pomerne veľký a rôznorodý. Prírodné podmienky a kultúrno-historický potenciál vytvárajú podmienky pre rozvoj horskej rekreácie, mestského a kultúrneho cestovného ruchu, letnej rekreácie, kúpeľníctva a vidieckej turististiky. Okres disponuje bohatým potenciálom minerálnych a termálnych vôd, ktoré sú využívané v kúpeľoch Sklené Teplice. Liečebné termálne kúpele, a. s. Sklené Teplice patria k najstarším kúpeľom na Slovensku. Nachádzajú sa v prostredí Štiavnických vrchov. Zvláštnosťou Sklených Teplíc je výskyt termálnych prameňov s teplotou vody od 37 do 52,3°C. Termálna voda obsahuje veľké množstvo magnézia a kalcia vďaka čomu sa kúpele využívajú na liečbu pohybového ústrojenstva, nervových chorôb, poúrazových a pooperačných stavov.  Unikátnym prírodným výtvorom je tzv.Parenica – termálny kúpeľ, ktorý poskytuje návštevníkom možnosť okúpať sa priamo v jaskyni, v ktorej vyviera liečivá horúca voda. Návštevníkom je k dispozícii aj termálne kúpalisko.

K oživeniu cestovného ruchu došlo komplexnou rekonštrukciou termálneho kúpaliska vo Vyhniach. Na letnú rekreáciu slúži termálne kúpalisko Katarína v Kremnici. Teplota vody, ktorá má od 25 – 35 °C má liečivé účinky v oblasti pohybového a nervového ústrojenstva. Na Skalke pri Kremnici na rozhraní Kremnických vrchov sa nachádza lyžiarske stredisko Skalka aréna.  Nadmorská výška 1 252 m. n. m.  a orientácia svahu vytvárajú predpoklady k tomu, že  snehová  pokrývka a možnosti lyžovania vydržia do neskorej jari. Popri zjazdových tratiach sú na Skalke vynikajúce a pravidelne upravované  trate na bežecké lyžovanie. K dispozícii je  štvorsedačková lanovka, 5 vlekov a  zjazdoviek. Súčasťou areálu je aj  takmer 1 km dlhá a mimoriadne široká zjazdovka s názvom Pekná vyhliadka. Stredisko v Relax centre ponúka príjemný pobyt v bazéne, piatich saunách, alebo aktívny oddych pri bowlingu či squashi. V Kremnických vrchoch, neďaleko geografického stredu Európy, uprostred obce Krahule, sa nachádza stredisko Ski Krahule – Stred Európy. Návštevníci majú k dispozícii štvorsedačkovú lanovku a 5 lyžiarskych vlekov. Milovníci bežeckého lyžovania si môžu vyskúšať Trať zdravia – 5 km dlhý okruh v priestoroch štartu Bielej stopy. Udržiavané sú tiež trate z Krahúl na Skalku a zo Skalky na Turček alebo na Králiky.

Autor: Ing. Silvia Neviďanská

Hlasuj
(2 hlasov)
V historickom centre Kremnice, ktoré bolo v roku 1956 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu stojí stredoveký Mestský hrad, ktorý je národnou kultúrnou…
Hlasuj
(54 hlasov)
PROGRAM Historické centrum Kremnice Cca 3 - 4 hodiny Atraktivity na trase Banská cesta - Štôlňa Andrej Štefánikovo námestie -…
Hlasuj
(6 hlasov)
Centrum Žiaru nad Hronom v roku 2011 výrazne zmenilo svoju tvár.
Hlasuj
(5 hlasov)
Okresné mesto Žiar nad Hronom (do r. 1955 Svätý Kríž nad Hronom) sa rozkladá v Žiarskej kotline na pravom brehu rieky…
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Pohronie Žiar nad Hronom