V kategórii Okres Lučenec
Značky
Prečítané 1713

Lučenec

(3 hlasov)

Lučenecpatril pôvodne k divínskemu hradnému panstvu až do roku 1393, keď ho kráľ Ľudovít daroval bratom Lossonczyovcom, a ako „mesto” sa v historických spisoch spomína od roku 1451. V tomto roku sa tu odohrala tzv. bitka pri Lučenci medzi Jánom Jiskrom a Jánom Huňadym. V meste nájdeme mnohé historické pamiatky. Bohatú ľudovú kultúru dokumentujú múzeá v Lučenci, vo Fiľakove a v Poltári. Novohradské múzeum vzniklo v roku 1955 v Haliči a od roku 1985 sídli v Lučenci v budove bývalého župného súdu. Spravuje viac ako 25 000 archeologických, etnologických, historických a galerijných predmetov dokumentujúcich život, výrobné odvetvia a umeleckú tvorbu regiónu. Môžeme tu vidieť umelecké diela výtvarníkov pôsobiacich v Lučenci a jeho okolí, ale aj cenné zbierky ľudovej keramiky, smaltu a historického skla.

Mesto Lučenec je z hľadiska dostupných služieb považované za obchodné, spoločenské a kultúrne centrum Novohradu. Množstvo zelene a odpočinkových zón poskytuje návštevníkom dostatok miesta na príjemný oddych. Lučenecký park (Mestský park) je jedným z najkrajších parkov na Slovensku. Jeho súčasťou je umelé jazierko a množstvo vzácnych drevín. Na svoje si prídu aj priaznivci športu, pretože mesto ponúka množstvo príležitostí na aktívny oddych. Športové aktivity si môžu dopriať na krytom zimnom štadióne, mestskom kúpalisku alebo v športovej hale.

V meste sa nachádzajú historické secesné domy, ktoré sú stále zachované a v ktorých okrem iného sídlia niektoré bankové inštitúcie i Novohradská knižnica. Dominantou historického centra mesta je neogotický kalvínsky kostol, ktorému dal dnešnú podobu architekt Frantz Wieser po požiari v roku 1849. Jeho veža meria 64 metrov a na jej vrchole sa nachádza kohút, ktorý sa otáča v smere vetra. V tomto kostole bol objavený lučenecký poklad, no v súčasnosti sa nachádza v Národnom múzeu v Budapešti. Najvzácnejším exemplárom nájdeného pokladu je čipka zo zlatých a strieborných nití (udajne najstaršia  v Uhorsku). Na mieste  schátranej synagógy z roku 1863 postavil mad'arský architekt Leopold Baumhorn v roku 1926 secesnú synagógu s výškou 35,4 m, ktorá je jedinečnou stavbou v strednej Európe. lnteriér bol zničený počas 2. svetovej vojny a momentálne je pre verejnosť neprístupný. Zaujímavosťou je,že ide o jednu zo štyroch rovnakých  synagóg; ostatne stoja v Tel Avive, Amsterdame a Bruseli.

www.lucenec.sk

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Novohrad Lučenec Články podľa dátumu: pondelok, 14 január 2019