V kategórii Chránené územia
Prečítané 1542

Chránená krajinná oblasť Cerová vrchovina

(2 hlasov)

Chránená krajinná oblasť Cerová vrchovina leží na juhu stredného Slovenska, priamo na hranici s Maďarskom. CHKO vyhlásili v roku 1989 na rozlohe 16 282 ha.

Územie tejto chránenej krajinnej oblasti zahŕňa v rámci Matransko-slanskej oblasti prevažnú časť oddielu Hajnáčska vrchovina, juhovýchodný výbežok oddielu Fiľakovská brázda a centrálnu časť oddielu Petrovská vrchovina. Väčšiu časť tohto chráneného územia pokrývajú lesy a najvyššie vrchy tvoria čadičové a andazitové trosky. Atraktivitu prostredia podmaňuje aj Fiľakovský hrad  a jej malebnosť dotvárajú zrúcaniny stredovekých hradov. Za zmienku stojí národná prírodná rezervácia Šomoška, ktorá sa nachádza v katastrálnom území obce Šiatorská Bukovinka a pýši sa tzv. „ kamenným vodopádom“, morfologicky výrazným kopcom s odkryvom šesťbokej stĺpcovitej odlučnosti čadiča.

Cerová vrchovina je cenná pre to, čo tu vytvára neživá príroda. Je akýmsi veľkým geologickým skanzenom. Nájdeme tu príklady sopečných kužeľov (Ragáč, Veľký Bučeň), vypreparovaných sopúchov (Hajnáčsky hradný vrch, Soví hrad), ako aj lávových pokrovov a prúdov (Pohanský hrad). Toto územie je unikátne a na Slovensku neopakovateľné, pretože je krajinou vyhasnutých sopiek.

www.cerovavrchovina.eu

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Príroda Chránené územia