Huta v Červeňanoch patrí medzi atraktívne technické pamiatky nielen na Gemeri, ale aj celom Slovensku. Je situovaná v obci Sirk, časť Červeňany.

Navštívte atraktívnu technickú pamiatku – Ozubnicovú železničnú trať na Gemeri spájajúcu mestá Brezno a Tisovec.

V okolí mesta Banská Štiavnica sa nachádza umelo vybudovaný v Európe ojedinelý systém vodných umelých jazier - tajchov, ktorý slúžil ako dômyselný vodohospodársky systém pre potreby štiavnických baní.

V roku 1982 sa uskutočnila zarážka štôlne Andrej, ktorá sa nachádza neďaleko šachty Ludovika v severozápadnej časti Kremnice.

Kremnica je historickým centrom ťažby zlata na Slovensku, ale aj slovenského mincovníctva.

Hodrušské tajchy sú jazerá vybudované pre potreby miestnych baní a dnes ponúkajú lákavé kúpanie v nádhernom prírodnom prostredí okolia Banskej Štiavnice.

Baňa Schopfer bola jednou z najväčších banských prevádzok od 18. storočia.

Neďaleko Hnúšte sa nachádza ojedinelý stavebný objekt starý niekoľko storočí – jednoklenbový kamenný most z obdobia tureckého pustošenia, cez ktorý viedla vtedajšia vojenská a obchodná cesta. Je to najstarší funkčný most, po ktorom sa dá z Hnúšte prekročiť rieka Rimava.

Na pravom brehu rieky Rimavy v obci Veľké Teriakovce sa nachádza zrekonštruovaný vodný mlyn z 19. storočia. Expozícia mlyna poskytuje komplexné informácie o celom postupe spracovávania obilia, ale aj o tradičných remeslách a výrobných postupoch  predkov z tohto obdobia.  Tento mlyn, ktorý stojí ako monument nad riekou Rimavica bol zaradený do zoznamu kultúrnych pamiatok. V mlyne vo Veľkých Teriakovciach sa mlelo až do roku 1961. Ďalších 5 rokov sa v ňom šrotovalo a 40 rokov chátral.

Historická vysoká pec z roku 1871 je postavená z lomového kameňa. Spočíva na štyroch mohutných pilieroch s pôdorysom 4 x 4 m.

Strana 1 z 2
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Technické pamiatky Články podľa dátumu: utorok, 04 júl 2017