Meď zo Španej doliny viezol aj Krištof Kolumbus

(7 hlasov)

Pri pátraní po zaujímavostiach Španej doliny ma prekvapila zverejnená informácia, že už keď Krištof Kolumbus zablúdil a zakotvil na Kube, mal na palube medené prúty a dosky z medi, ktorá sa vyrobila na Montane (vtedajší názov Španej doliny).

Málo známy je aj fakt, že Fuggerovsko-Thurzovská mediarska spoločnosť zaviedla, ako prvá na svete, 8-hodinovú pracovnú dobu, penziu pre baníkov a vdovy, či lekársku starostlivosť (financie spravoval banícky cech Božieho Tela, existuje dodnes ako banícke bratstvo Herrengrund). Pozornosť vzbudzujú okrem zachovaných technických pamiatok, ľudovej výstavby a tradičných čipiek aj tzv. špaňodolinské poháre roztrúsené po európskych múzeách. Vyrábali ich banskobystrickí zlatníci z plechov, ktoré cementačná voda v špaňodolinských baniach premenila na medené. Zdobilo ich zlato i drahokamy. Majú na sebe vygravírované charakteristické riekanky ako napr.: železom som bol, meďou som sa stal, zlato ma kryje... Striebro zo špaňodolinských baní údajne zdobí aj známe benátske zrkadlá.
Najväčším bohatstvom pre súčasnosť je však možnosť vrátiť sa prostredníctvom návštevy Španej doliny v čase a spoznávať túto malebnú obec s jej zachovanými banskými pamiatkami.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky 7 divov Špania Dolina Meď zo Španej doliny viezol aj Krištof Kolumbus