Železná cesta Gemerom je súčasťou Európskej Železnej cesty, ktorá formou kultúrnej turistiky prezentuje návštevníkom pamiatky baníckej a železiarskej tradície regiónu.

Kultúrna trasa, Jantárová cesta bola v minulosti veľmi významnou obchodnou cestou spájajúcou Baltické a Stredozemné more.

Gotická cesta predstavuje prvú tematickú turistickú trasu výnimočných kultúrno-historických pamiatok Slovenska z obdobia stredoveku.

Atraktivity na trase

Svätotrojičné námestie - Pseudobarokový mestský dom, Svätotrojičný stĺp

Západná strana mesta - Bazilika narodenia Panny Márie, mestské hradby

Šibeničný kopec -  Kaplnka sv. Anny

Panoráma pod Vartovkou, Vartovka

Sebechleby, Stará Hora

S výstavbou Kalvárie sa začalo na jar v roku 1910. Bola postavená na mieste, kde pôvodne stáli tri kríže a obyvatelia Detvy toto miesto už Kalváriou nazývali. Ešte v tom istom roku bola výstavba Kalvárie dokončená a 17. septembra 1910 ju slávnostne posvätil kňaz rádu sv. Františka, bývalý detviansky kaplán M. Príkaský.

Súčasný klasicistický kostol sv. Františka z Assisi pochádza zo začiatku 19. storočia. Bol vybudovaný na mieste prvého detvianskeho, renesančného kostola zo 17. storočia, z ktorého bola ponechaná iba veža, ktorú nadstavili.

Starobylý gotický kostol Svätého Jána Krstiteľa neďaleko obce Kremnické Bane leží v geografickom strede Európy.

Dominantným prvkom námestia je 22 metrov vysoký barokový Morový stĺp sv. Trojice. Ide o najväčší tzv. morový stĺp v strednej Európe s najbohatšou dekoráciou.

Dominantou hradného areálu je Kostol sv. Kataríny, patrónky mesta. Gotický kostol bol postavený v 15. storočí prestavbou staršieho románskeho kostola.

Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku pochádzajúci z roku 1075 je národnou kultúrnou pamiatkou. Je to druhý najstarší kláštor na území Slovenska.

Strana 1 z 6
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Iné pamiatky Články podľa dátumu: streda, 15 február 2017