V kategórii Hrady a zámky
Značky
Prečítané 1478

Pustý hrad

(2 hlasov)

Pustý hrad je jednou z najstarších archeologických lokalít v Banskobystrickom kraji.

Zrúcanina hradu sa nachádza len 2 km od centra mesta a svojou rozlohou patrí k najväčším v Európe. Aj napriek prebiehajúcemu archeologickému výskumu je sprístupnený a vedie k nemu náučný chodník s dĺžkou 6,4 km a prevýšením 271 metrov.   

Zo Starého zvolenského hradu, ako sa Pustý hrad často nazýva, zostali len zrúcaniny, ktoré svojou rozlohou patria k najväčším nielen na Slovensku ale aj v Európe. V južnej časti bývalého opevnenia sa zachovala prechodová vežová brána, ktorá sa stala jeho symbolom. Od začiatku deväťdesiatych rokov na Pustom hrade prebieha úspešný archeologický výskum, vďaka ktorému sa našli stopy opevnenia z mladšej doby bronzovej. Na Dolnom hrade sa nachádza najväčšia stavba Pustého hradu – mohutná vežová stavba s pôdorysom 19,8 x 19,8. Takáto stavba rezidenčného typu nemá analógie v blízkom stredoeurópskom prostredí. Jej juhovýchodné nárožie je zachované vo výške 5 podlaží. Prvé a druhé podlažie je takmer kompletne zachované.

 Pri tohtoročnom výskume našli archeológovia v dolnej časti Pustého hradu unikátny uhorský denár z obdobia vlády Ladislava IV., ktorý sa v roku 1277 oženil s Izabelou z Anjou a nájdený denár je vlastne  svadobnou mincou pripomínajúcou túto udalosť.

Pustý hrad je jedným zo siedmych divov Banskobystrického samosprávneho kraja.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Hrady a zámky Mestský hrad v Kremnici