Vígľašký zámok (hrad) sa nachádza na nevysokom plochom výbežku (375 m.n.m.) kopca Javorie, ktorý obteká rieka Slatina, v tesnom susedstve starobylej obchodnej cesty z Lučenca do Zvolena.

V historickom centre Kremnice, ktoré bolo v roku 1956 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu stojí stredoveký Mestský hrad, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

Nad riekou Hron sa neďaleko Žiaru nad Hronom nachádzajú ruiny stredovekého hradu Šášov. Povesť hovorí, že hrad dal vybudovať zvolenský hradný pán pre svojho dvorného šaša, ktorý mu na poľovačke zachránil život. Úlohou hradu Šášov bolo strážiť hronskú obchodnú cestu a vyberať na nej mýto.

Hrad Revište je zrúcanina gotického hradu ležiaca na katastrálnom území mesta Žarnovica – mestská časť Revištské Podzámčie.

Bývalý hrad, dnes zmodernizovaná bloková hranolová stavba na vyvýšenine v centre mesta. Obyvateľmi nazývaná aj kaštieľ., Žarnovica

Hrad Dobrá Niva (alebo aj Dobronivský hrad) je zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa v obci Podzámčok.

Pustý hrad je jednou z najstarších archeologických lokalít v Banskobystrickom kraji.

Gotický zámok s renesančným opevnením postavil v rokoch 1360 – 1380 kráľ Ľudovít I. ako poľovnícky zámok.

Hrad Modrý kameň goticko-renesančný hrad pochádzajúci z druhej polovice 13. storočia, ktorý sa nachádza v okrese Veľký Krtíš a je postavený nad rovnomenným mestom v  nadmorskej výške asi 315 m n. m.

Východne od Veľkého Krtíša na juhu stredného Slovenska sa nachádza obec Dolná Strehová známa svojím rokokovo-klasicistickým kaštieľom z 18. storočia, ktorý obklopuje rozsiahly anglický park.

Strana 1 z 3
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Hrady a zámky Články podľa dátumu: nedeľa, 06 november 2016