Hontiansko-ipeľské osvetové stredisko Veľký Krtíš, sídli v budove Hontiansko-novohradskej knižnice.

Je pomenovaná po skromnom a chudobnom šíriteľovi knižnej kultúry 19.storočia Matejovi Hrebendovi z Hačavy, ako pocta slepému kolportérovi s bohatým duchom a otvoreným srdcom pre vzdelanosť.

Hontiansko-novohradská knižnica A. H. Škultétyho so sídlom vo Veľkom Krtíši je verejnou kultúrnou, informačnou a vzdelávacou inštitúciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja. Vo svojom územnom obvode plní regionálne knižničné, informačné, bibliografické a metodické funkcie, zabezpečuje všetkým občanom prístup k dokumentom a informáciám z vlastných a externých zdrojov.  

Od roku 1925 začala vyvíjať svoje kultúrne aktivity Mestská verejná knižnica Jána Kollára, ktorá sa postupom času, dejinných a spoločenských udalostí pretvorila na dnešnú Knižnicu Jána Kollára.

Štúrovci v roku 1837 evidovali Knižnicu vo Zvolene, ktorej pomohli knižným darom.

V roku 1922 sa položili základy Mestskej verejnej knižnice zriadenej mestom Zvolen.

 

Novohradská knižnica je univerzálna, verejná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia. Poskytuje knižničné a informačné služby. Pôsobí ako bibliografické, metodické a vzdelávacie stredisko. Plní funkciu mestskej knižnice pre mesto Lučenec a regionálnej knižnice pre okresy Lučenec a Poltár.

Novohradské osvetové stredisko v Lučenci je kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja s územnou pôsobnosťou pre okresy Lučenec a Poltár. Sídli v centre mesta v secesnej budove Meštianskeho domu, ktorý je zaradený do zoznamu kultúrnych pamiatok.

Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene je kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja s územnou pôsobnosťou pre okresy Zvolen, Detva a Krupina.

Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote  je kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja pre okresy Rimavská Sobota a Revúca.

Stredoslovenské osvetové stredisko je kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja. Sídli na Dolnej ulici v Banskej Bystrici v atraktívnom pôvodne renesančnom Meštianskom dome.

Strana 1 z 3
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Kultúra Kultúrne inštitúcie Články podľa dátumu: pondelok, 23 marec 2015