V kategórii Články
Prečítané 74

Fiľakovo ide dopredu

(1 Hlas)

Len málo miest na Slovensku má takú malebnú atmosféru ako Fiľakovo. Dominuje mu totiž starý hrad, Vypína sa nad mestom, stráži, dominuje mu. Mestu sa tu podarilo vytvoriť stálu expozíciu a počet návštevníkov stúpa. Pravda, nielen kvôli hradu. Pod jeho majestátnou vežou, v skale na ktorej hrad tróni, pribudla ďalšia atraktivita.

 

Počas druhej svetovej vojny sa vo Fiľakove usadila aj zbrojárska výroba. No a kde sa robia zbrane, tam treba kryty. Miestni Židia, nasadení do nútených prác, vykopali vyše 70 metrov chodieb. Počas vojny sa v nich skrývali dokonca miestni obyvatelia. Po vojne sa na chodby zabudlo, pod hradom vznikol sklad.

Fiľakovčania si na podzemné priestory spomenuli. Vyčistili ich a upravili. Zaplnili ich expozíciou spomienok na vojnové utrpenia. Najskôr to skúsili v rámci mesta. A záujem bol prekvapujúci. Jedni boli zvedaví na chodby, tí skôr narodení si ešte spomínali na to keď sa tam skrývali.

Hrad ja dnes veľkým lákadlom, no rovnakým lákadlom sú aj novootvorené podzemné priestory. Stali sa zároveň dôstojným pamätníkom židovských spoluobyvateľov Fiľakova. Hrad s podzemnými navštívilo už v tomto roku 20 tisíc záujemcov. No a v rámci v rámci rozvoja turizmu vyrastajú v meste aj nové penzióny a reštaurácie.

V budúcom roku pri hrade a podzemných priestoroch ešte pribudnú parkoviská, kúsok od Fiľakova je termálne kúpalisko. Fiľakovo čaká optimistická budúcnosť.

Ľubomír Motyčka

 

Ďalšie informácie

  • Dátum konania od: sobota, 19 január 2019
  • Dátum konania do: sobota, 19 január 2019
Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Aktuality Články Výsledky vyhľadávania pre: www.iron1004.com