V kategórii Články
Prečítané 173

Ľubietovský chodník

(2 hlasov)

Po chodníku v Ľubietovej

Cestou z Banskej Bystrice na Brezno je odbočka do Ľubietovej. Čo takto sa na ňu vybrať.  Že načo? Hrb nad Ľubietovou je geografickým stredom Slovenska. A to je vari slušný dôvod na návštevu. Nad obcou si môžeme kúpiť pstruhy, dá sa tu zajazdiť si na koni, blízke  Strelníky ponúkajú celkom pekné kúpalisko a v zime aj malú zjazdovku.

Ľubietovská keramika sa vo väčšom robí už najmä v neďalekej Slovenskej Ľupči, ale nejaké tie pozostatky remesiel ešte ostali. Dokonca, tak sa zdá, že majú šancu sa opäť rozvinúť. A vôbec, krajina je tu prekrásna a prechádzky po okolí vždy stoja za to.

No a teraz to najdôležitejšie. Baníctvo a hutníctvo. Ťažilo sa tu už pred 2400 rokmi. Rudy sa aj spracúvali. Zlaté, slávne medené a nakoniec aj železné. Takýchto oblastí máme na Slovensku viac, no v Ľubietovej je aj občianske združenie Libetha na čele so starostom Pavlom Zajacom a jeho manželkou. A tak, kým v prípade niektorých iných združení  sa neustále len vyrábajú projekty pre projekty, tu sa akákoľvek peniažky zužitkujú nanajvýš efektívne.

Náučný chodník v Ľubietovej je jeden z najlepších na Slovensku. Prejsť celý, na to treba vyše dve a pol hodiny času a dvesto metrové prevýšenie sa niekomu môže zdať priveľké. Ibaže, tu možno nazrieť do niekdajších šácht, možno si pozrieť staré haldy, dokonca aj vysokú pec  z konca osemnásteho storočia v osade Tri vody. Pôvodne stála v Ľubietovej aj vôbec najstaršia vysoká pec v Uhorsku.  Keď sa konajú rôzne akcie, nechýbajú ani ukážky tavenia železnej rudy v starobylej peci.

Banský náučný chodník je k dispozícii aj pre tých, ktorí nemajú čas na dlhé výlety. Ibaže, vtedy človek uvidí menej. Úplne najlepšie je ohlásiť sa u starostu. Buď on, alebo jeho manželka sa s návštevníkmi vyberú na celý okruh. Sú to veľkí nadšenci. Samotný starosta šiel s návštevníkmi na dvojhodinovú túru v jeden deň hneď štyri krát.

Pristavte sa aj pri obecnom úrade. Stojí na mieste protitureckého obranného hradu. Tu nájdete malé múzeum z histórie obce, mineralogické múzeum, pri obecnom úrade je i stará pec na vypaľovanie keramiky a keramické výrobky, či miestni permoníkovia z dreva.

No a sú tu aj pamätníky. Na obete prvej i druhej svetovej vojny, ale aj na slávne časy z roku 1848, keď Ľubietová prispela svojim podnetom k hurbanovskému povstaniu. A to prostredníctvom memoranda za práva Slovákov a slovenského jazyka.

Ľubomír Motyčka

Ďalšie informácie

  • Dátum konania od: sobota, 19 január 2019
  • Dátum konania do: sobota, 19 január 2019
Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Aktuality Články Výsledky vyhľadávania pre: www.iron1004.com