Spoznajte majstrovské diela starých detvianskych rezbárov

Keď ruský spisovateľ Ilja Erenburg po roku 1920 navštívil Slovensko, bol očarený ľudovou kultúrou. A v okolí Detvy ešte aj vyrezávanými a maľovanými krížmi a náhrobkami. Písal, že akoby tí najchudobnejší chceli byť neustále obklopovaní krásou. A to dokonca ešte aj po smrti.

Návšteva Fiľakova je viac ako zaujímavá. Kúsok od mesta je hrad Somoška s unikátnym skalným vodopádom, rovnako blízko je termálne kúpalisko Rapovce a na druhej strane fakticky neexistujúcich hraníc je maďarské centrum geoturizmu Ipoly Tárnocz. No a samotné Fiľakovo je veľmi dobre známe krásnym hradom, tajuplným podzemím. No a to všetko takmer uprostred mesta.

Vo výške 920 metrov nad morom vznikla v roku 1525 uhliarska osada. Zásobovala dreveným uhlím huty v Moštenici, Balážoch, na Starých Horách. Ako upadlo baníctvo, od 19. storočia, preorientovali sa miestni osadníci na drevorubačstvo a prácu v Podbrezovskej železiarni. Domov chodili v lete nanajvýš raz za týždeň. Na konci cestovania ich totiž čakal ešte 10 kilometrový pochod do osady. V zime, keď aj poľné a lesné cesty zavial sneh, vracali sa chlapi k rodinám ešte zriedkavejšie. Krutý a ťažký život najchudobnejšej osady, ktorá mala len niečo vyše 200 obyvateľov. Polia žiadne, len pastviny, jediná studňa, tá existuje aj dnes, mäso poznali iba raz týždenne. Jediným ovocím boli slivky, i hrušky, ktorým sa tu darilo. Jabĺčka boli malé a kyslé a ponuku spestrovala iba príroda malinami, čučoriedkami a brusnicami. Inak, okrem mladých stromov tu ešte je pár starých jabloní a hrušiek Tak ako studňa asi ešte z čias vojny.

Dudince sú známe veľmi kvalitnými kúpeľmi, ktoré pomáhajú pri liečbe kĺbov, ale trebárs aj chorôb srdca. Je o ne preto veľký záujem v rámci kúpeľnej liečby, ale aj rôznych rekreačných a rekondičných pobytov. Preto tu okrem liečebných domov vyrástli aj mnohé komerčné ubytovacie zariadenia. No a v rámci toho sa rozvíjajú aj najrôznejšie ponuky na výlety do okolia, či na najrôznejšie aktivity.

Hrušov nie je len Paráda.

Hrušov, obec ani nie s 900 obyvateľmi na rozhraní okresov Veľký Krtíš a Levice sa stal známy svojou Parádou. Podujatím spojeným s folklórom, prezentáciou poľnohospodárskej činnosti už zabudnutých čias a ponukou regionálnych jedál. A samozrejme folklórom. Za dva dni prichádza na akciu tradične až okolo 15 000 návštevníkov. A to i napriek nie najlepším cestám i napriek tomu, že obec je vzdialená od väčších miest. Na druhej strane, cesty nie sú preplnené a mierna kopcovitá krajina je neobyčajne príťažlivá.

Hodinová veža poskytuje Banskobystričanom a návštevníkom jedinečný pohľad na okolie Banskej Bystrice tradične od mája. Okrem očarujúcej panorámy Malachovského predhoria, Kremnických vrchov, Veľkej Fatry či Urpína ponúka „šikmá veža“ sedem dní v týždni počas sezóny aj niekoľko noviniek a netradičných atrakcií.

Strana 1 z 46
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Aktuality Články SSM pozýva na slávnostné otvorenie výstavy LOKAJ JEHO CISÁRSKEJ VÝSOSTI